Koje su karakteristike beta glukana
U zadnje vrijeme je naglo porasla ponuda i potražnja beta glukana koji su ponajviše istraživani radi imunoloških svojstava, ali i drugih koje ćemo opisati. Ima ih više vrsta, iz različitih izvora, a dostupni su u mnogim oblicima kao što su kapsule, tablete, sirupi, šumeće tablete, granule itd. Stoga dolazimo do problema koji je najbolji beta glukan.
Beta glukani su polisaharidi čiju strukturu čine molekule D-glukoze povezane β-1,3 glikozidnim vezama u kostur sa kojega dalje poput grana strše lanci D – glukoze povezani β-1,4 ili β-1,6 glikozidnim vezama. Prirodno su prisutni u staničnoj stijenci kvasca (Saccharomyces cerevisiae), gljiva (Shiitake, Reishi, Maitake), te žitarica kao što su ječam i zob. Dodaci prehrani su svakako najpraktičniji izvor beta – glukana.
FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) 2008. godine beta-glukanima iz kvasca Saccharomyces cerevisiae i 2011. godine beta-glukanima izoliranima iz gljiva, dodijelila je status GRAS. To je status za hranu i sastojke hrane koji znači da su „općenito prepoznati kao sigurni za primjenu“.
Da bi se postigla poželjna bioraspoloživost beta glukana, presudan je proces purifikacije, odnosno uklanjanja lipida i proteina iz stanične stijenke kvasaca tijekom proizvodnje. Potreban stupanj čistoće je minimalno 70 – 85%.
Dokazan je sinergistički imunostimulatorni učinak kod kombinacije beta – glukana sa vitaminom C, cinkom, propolisom, medom, probioticima ili reservatrolom.
Beta Glukan – jedan od najčešćih
Iako su imunostimulativna svojstva beta-glukana u zemljama Dalekog istoka poznata već stotinama godina, češća primjena na našim prostorima bilježi se u posljednjih desetak godina. Kao samostalan preparat, ili s dodacima vitamina C i cinka, jedan je od najčešće korištenih imunostimulansa u posljednje vrijeme. Djelovanje mu je brzo i intenzivno, a očituje se kroz aktivaciju stanica makrofaga, neutrofila, monocita i NK-stanica (stanica ubojica). Povećava fagocitoze i koncentracije enzima koji služe kao glasnici u imunološkom odgovoru. Zbog toga se smatra djelotvornim u različitim infekcijama (bakterijskim, virusnim, gljivičnim).
Djelovanje beta-glukana počinje već 24 do 72 sata nakon uzimanja, tako da proizvode s beta-glukanom ima smisla uzeti i kada su simptomi već prisutni, a ne samo preventivno. Beta-glukan, osim što smanjuje pojavu prehlade i ublažava simptome, učinkovit je i kod infekcija patogenom gljivicom Candidom albicans.
Učinkovitost beta-glukana potvrđena je i brojnim studijama, posebice u prevenciji i liječenju bolesti gornjih dišnih putova. Ipak, s obzirom na to da je riječ o snažnom imunostimulansu, valja ga primjenjivati razborito. Preporučuje se davati ga djeci nakon prve godine života. Preventivna doza iznosi od 2 do 4 mg/kg, a terapijske doze mogu biti i veće. Za odrasle je dnevna doza od 20 do 25mg/kg. Beta glukan deriviran iz stanične stjenke kvasca smatra se sigurnom i netoksičnom molekulom čak i ako se uzima u vrlo visokim dozama te kroz duži vremenski period.
Beta-glukan pomaže u liječenju bolesti i stanja poput:
- oporavka nakon kirurških zahvata
- reguliranja apetita
- iscrpljenosti organizma
- autoimunih bolesti
- šećerne bolesti
- alergija
- izloženosti kemoterapijama i ostalim invazivnim oblicima terapija
- tumorskih oboljenja
- bolesti krvi (anemija)
- virusnih i bakterijskih infekcija
- gljivičnih i parazitskih infekcija
Beta Glukan – koji je najbolji prirodni preparat?
Dr Gabriels Beta Glukan kapsule
- Dr Gabriels Beta Glukan kapsule36,80 KM
Dr Gabriels Beta Glukan – 60 vegetarijanskih kapsula. Beta Glukan preporučuje se i djeci i odraslima i to preventivno, za vrijeme trajanja infekcije i poslije za brži oporavak
Napomena: Beta-glukani se ne preporučuju kod autoimunih bolesti (multipla skleroza, lupus reumatoidni artritis), kod primjene imunosupresiva, trudnicama, dojiljama te djeci mlađoj od godinu dana.